Zalaegerszegen tartották meg a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége (VOSZ) országos eseménysorozatának következő rendezvényét március 29-én. A márciusban megrendezett vállalkozói találkozók célja, hogy a VOSZ tájékoztatást adjon idei 35 éves jubileumi évében induló 5 éves stratégiájáról és cselekvési programjáról, a szövetség aktuális gazdaságpolitikai kérdésekre adandó válaszairól, valamint a vármegyei VOSZ-szervezetek összefoglalást adjanak a tavaly végzett munkájukról.
„Egy város, egy közösség csakis akkor működik jól, ha a helyi gazdaság jól működik, utóbbinak pedig meghatározó szereplői a vállalkozók, akik ezer szállal kötődnek a közösséghez, vagyonukat befektetik, munkahelyeket teremtenek és biztosítják a fejlődést a városban” – mondta a rendezvényen Bali Zoltán, Zalaegerszeg alpolgármestere. Az önkormányzat egyik fő szerepe az, hogy tartsa a kapcsolatot a vállalkozókkal, folytassa a párbeszédet. Az alpolgármester egyúttal további partnerséget ajánlott a VOSZ-nak is az elkövetkező öt évre és a továbbiakra is.
„Újra és újra szembesülünk a világgazdaság sérülékenységének tényével, sajnos a helyzet az elmúlt hónapokban sem javult, az egekben vannak a beszerzési-és energiaárak, az infláció, amelyhez még egy történelmi aszályhelyzet is társult tavaly. Ez soha nem látott kihívás elé állítja a gazdaság szereplőit. Egész iparágak kerültek veszélybe” – mondta el felszólalásában Sifter Rózsa, Zala vármegye főispánja. „A közös célunk 2023-ban sem lehet más, minthogy elkerülje az ország a recessziót. Hosszú távon pedig hatékonnyá és fenntarthatóvá kell tenni a vállalkozások működését, csökkenteni az energiafüggőséget” – tette hozzá.
Szolgáltatások és párbeszéd
Balogh Ádám, a VOSZ Zala vármegyei elnöke (a vezető fotón) kiemelte a VOSZ egyik legfontosabb szolgáltatását, az olcsó vállalkozói hitelek közvetítését, az ehhez kapcsolódó tanácsadást. Kifejtette, hogy a konstrukció iránt az érdeklődés továbbra is élénk. Az elmúlt évben több ezer szerződött Széchenyi Kártya tulajdonossal bővült a vármegye, döntő többségük mikro- és kisvállalkozás. Mindez többmilliárd forintnyi hitelkihelyezést jelentett. A megyei elnök beszélt a turizmus-vendéglátás kiemelt szerepéről, amely Zalában komoly jelentőséggel bír, és amely mindig jól jelzi a gazdaság állapotát.
Balogh Ádám szót ejtett a Prima díjról is, amelynek odaítéléséről a térség polgárainak részvételével döntenek, és amely fontos kulturális missziót jelent a VOSZ életében. A szervezet idei tervei kapcsán a VOSZ 35 program országos rendezvénysorozatát, továbbá a rendszeres tájékoztatást és a párbeszéd fontosságát emelte ki a vármegyei elnök, amely elengedhetetlen a sikerhez és az együttes eredményekhez. A vármegyei aktivitások és az országos programok erősítik egymást, intenzív jelenléthez és növekvő befolyáshoz vezetnek.
Jubielum és új stratégia
„A VOSZ idén ünnepli a 35 éves fennállását, a jubileum időszakában pedig kifejezetten nehéz időszakot élnek meg a vállalkozók. Ennek ellenére az érdekképviselet továbbra is alapértékeihez hűen dolgozik a vállalkozásokért, működésük sikerességéért” – mondta a fórumon Eppel János, a VOSZ elnöke. Hozzátette: a VOSZ átalakulást él meg, növekedési pályára állt a tavaly elfogadott ötéves stratégiájának köszönhetően és a vállalkozói felmérések eredményeinek elemzése alapján. A szövetség a meglévő értékeit, a szakértelmet, a tudást és a vállalkozói szektorban összegyűlt ismeretét igyekszik még inkább a munkaadók javára kamatoztatni és a korábbiakhoz képest is még láthatóbbá tenni.
„Az elmúlt 35 évben a VOSZ volt a legvonzóbb, legaktívabb és szakmailag is leghitelesebb önálló érdekképviselet. Szeretnénk ezt a munkát folytatva továbbra is egyfajta támogató partner lenni a vállalkozások számára” – fogalmazott az elnök, aki szerint különösen az aktivitáson kell erősíteni a közeljövőben. Beszédében kifejtette: a VOSZ szakmai tanácsadással, a kedvező kamatozású Széchenyi Kártya Program hiteleinek forgalmazásával, érdekképviseleti tevékenységgel, képzéssel és más, magas szintű, egyre fejlődő szolgáltatásokkal segíti a magyar vállalkozókat. Idén folytatódik a tavaly elindított, komplex vállalkozásfejlesztési program megvalósítása.
Szolgáltatások a vállalkozásoknak
„A VOSZ erőssége, hogy területi és országos szinten, sőt, a Kárpát-Medence szintjén egyaránt működik és tevékenykedik a vállalkozói közössége. Különösen fontos, hogy ágazati tagozatai és szekciói is eredményes munkát végeznek” – mondta Gazsi Attila, a szervezet országos elnökhelyettese. Hozzátette: ennek keretében a vállalkozók a saját szakmájukhoz, a saját szűkebb tevekénységükhöz, vállalkozói életpályájuk minden szakaszához kapcsolódóan is segítséget, információt kaphatnak a VOSZ-tól. Gazsi Attila beszélt az aktuális helyzetről és a gazdasági folyamatokról is.
Az elnökhelyettes kitért arra, hogy a vállalkozások digitalizációját a vállalkozások méretének és tevékenységének megfelelően testre szabható komplex online vezérlőpult és szoftver piactér kifejlesztésével és üzemeltetésével támogatja az érdekképviselet, VOSZPORT név alatt várhatóan májusi piacra lépéssel. Ez a vadonatúj fejlesztés az induló vállalkozástól a nagyobb vállalati méretig integrált online platformban menedzselhetővé teszi a vállalkozás teljes irányítását és kapcsolatrendszerét.
A jubileum kapcsán kommunikációját is új alapokra helyezi a szövetség, ennek fókuszában is a nagyobb aktivitás áll. Ez a folyamat a tavaly elfogadott megújult arculattal kezdődött, amely egy modernebb és lendületesebb megjelenést kölcsönöz.Az idei évtől aktívabb, a mai trendekhez igazodó, a klasszikus média felületeken való megjelenés mellett az online és közösségi média felületeken történő erőteljesebb jelenlét jellemzi majd az érdekképviselet kommunikációját. Ezt egészítik ki olyan rendezvények, mint a nagy prosperitással és innovatívan működő hazai cégeket bemutató TOPVOSZ kihelyezett elnökségi ülések, a magyar egyetemekkel együttműködésben a jövő vállalkozóit megszólító VOSZFESZT vállalkozói szabadegyetem, valamint a kulturális VOSZ Páholy sorozat.